Teemad

MärksõnaEuroopa ajalugu

Miskit mäda Taani riigis!

Prindi

Üllar Peterson

1

Taani ajaleht Jyllands-Posten tellis karikaturistidelt 2005. aasta lõpus pildiseeria muslimite prohvetist Muhamedist. Nagu ajaleht ise väidab, on tegu katsega uurimaks, kui vaba on sõna Taani ühiskonnas seoses islamiga. Nagu nähtub islamiriikide protestidest prohvet Muhamedi visuaalse kujutamise vastu Euroopa õigus- ja kultuuriruumis ning Taani muslimite katusorganisatsiooni Islamsk Trossamfund alustatud kohtuprotsessist Taani riigi vastu Euroopa Inimõiguste Kohtus (Taani võime süüdistatakse tahtmatusest sättida oma sõnavabadus islami põhimõtetele vastavalt), on midagi mäda Euroopa Liidus.

Kuid õnneks mitte Taani riigis, vastupidiselt sellele, mida Hamletil juba neli sajandit kombeks väita on, sest Taani riik on erinevalt Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa jt euroidentiteedi „vägevate" lömitamisest sissetungiva islami ees otsustanud öelda kindla „ei" parasiitlikele, keskaegsetele, sõna-, mõtte- ja südametunnistust vihkavatele pimeduse õnniskuulutajatele. Müts maha Taani riigi ees, mis peab sõnavabadust kõrgemaks poliitkorrektsuse kanapimedusest. Väikeriigid on Euroopa südametunnistus - tuletame meelde Austria vastasseisu euroliidule Türgi küsimuses või veel väiksema, Islandi julgust 1991. Balti riikide tunnustamisel.

Kogu lugu sai alguse ühe Taani kirjaniku kurtmisest, et temal ei õnnestu leida illustraatorit oma islamiteemalisele raamatule kujutamaks Muhamedi, kelle visualiseerimine muslimitele Koraani järgi rangelt keelatud on - kõik olevat hirmunud Rushdie afäärist, Van Goghi tapmisest ning paljudest muudest muslimite sõnaroimadest väljaspool oma õigusruumi, st. väljaspool shariaadi kehtivusala, dar al-islami...

Siinkohal ma ei väidagi, et käesolevad pildid ei pila Muhamedi ja islamit - kuid sekulaarsus on kaine mõtlemise normiks Taanis ja loodetavasti jätkuvalt Euroopas. “Jesus Christ Superstar” siinmail või “The Satanic Verses” dar al islamis ei saa solvata usku - puudutatuna sellest võivad tunda end vaid keskaegsed klounid, kelle hääl kahjuks viimasel ajal kostub aina kõvema kisana.

Pildiseeria siin: wikipedia/Jyllands-Posten

(GIF)
(GIF)

Kriisi kirjeldus wikipediast

1

2006-01-23