MärksõnaEesti ajalugu

Soome televisioon Nõukogude Eestis

Prindi

Soome Instituut

1

++++++++

Soome televisioon, mis paratamatul moel ka üle lahe, nõukogude Põhja-Eestisse levis, tingis mitut pidi üsna kummalise situatsiooni. Terav kontrast soome telekanaleist nähtava elu ning sovetiaegse argipäeva vahel oli ju üldiselt teada. Sealt läbi tele-eetri siia jõudvad kangelased - vastavalt eale ja maitsele Une-Matist McGyverini ja Arvi Lindist Emmanuelle’ini - olid popimadki kui vene noortefilmid kangelaspioneeridest või muud säärased imelikud asjad.

Kindlasti on seesugune kogemus eesti inimestesse jälje jätnud. Kõige enam ehk neisse, kes toona kõige vastuvõtlikumad olid - seitsmekümnendate lapsed ja kaheksakümnendate noored.

Soome televisioon toonases Eestis oli kummalises asendis - otseselt keelatud ta ju polnud, ometi - legend räägib, et kaheksakümnendate alul olid "instantsid" arutanud võimalust ehitada Soome lahele 200-meetrine traataed, mis telesignaali tõkestanuks. Laialdaste aktsioonide peale antennide ärakorjamise siiski ei jõutud, nii saigi võimalikuks, et poolsalajaste meediauuringute kohaselt oli 1980ndate alul YLE vaadatuim telekanal Eesti NSV-s. Selle ajastu vast ilmseim jälg on valdavalt Põhja-Eestis kõneldav soome keele pidgin-vorm. Aga kindlasti on ka sügavamaid jälgi.

1

2006-03-09