Tiibeti toetustõrvik Suurel Munamäel

Prindi

.

1

Laupäeval, 17. mail 2008 kogunesid enam kui sada inimest Suurele Munamäele, kus vaatetorni tipus süüdati punane suitsusignaal Tiibeti toetuseks. See oli osa 11. mail alanud 10-päevasest rahvusvahelisest aktsioonist, mille käigus alpinistid üle maailma avaldavad meelt inimõiguste rikkumise ja repressioonide vastu Tiibetis, süüdates paljudel mäetippudel punased suitsutõrvikud. Mäetippe, kus tõrvikud läideti, on teada üle saja viiekümne - Alpides, Püreneedel, Norras, USA-s, Mehhikos ja mujal.

Üritus algas kell 12 Tiibeti toetustõrviku süütamisega Suure Munamäe jalamil, rongkäigu saatel kandis selle üles mäkke Everesti vallutaja Alar Sikk. Torni ees platsil mälestati lühikese vaikushetkega hiljutises Sichuani maavärinas hukkunuid ning samuti neid, kes on kaotanud elu Tiibeti rahutuste käigus. Laur Järv (Eesti-Tiibeti Kultuuriselts) kirjeldas olukorda Tiibetis rahutuste mahasurumise järel ning vahendas Lodi Gyari (dalai-laama eriesindaja läbirääkimistel Hiina võimudega) tänu Eestile toetuse eest. Seejärel esinesid sõnavõttudega Valdur Lahtvee (riigikogu Tiibeti toetusgrupp), Märt Läänemets (Budismi Instituut) ning Jüvä Sullõv (Võrumaa mees). Kõlama jäid mõtted, et sarnase mineviku tõttu on Tiibeti olukord meile hästi mõistetav ning et kui Tiibet saab vabaks, siis saab ka maailm vabaks.

Samal ajal, kui torni esine oli setu meestelaulu päralt, kandis eesti alpinist koos tiibeti kultuuriseltsi esindajaga tule üles torni, mille tipus vaateplatvormil süütasid nad punase signaalsuitsu. Torni ümber kogunenud skandeerisid üheskoos "Tiibet vabaks!" järgemööda eesti, võru, setu, läti, vene, inglise, malta, poola, tiibeti ja hiina keeles. Kõlanud soov peatas vahepeal puhkenud vihmahoo ning tõi peagi välja päikese. Ürituse teise poole alguses kõneles Roy Strider (kodanikeliikumine "Tiibet vabaks!" ja ansambel The Flowers of Romance). Seejärel esines ansambel The Flowers of Romance, kes on 25. mail peaesinejaks Tiibeti olümpia lõpukontserdil Dharamsalas.

Kohapeal oli võimalik maitsta ka tiibeti teed ning soetada tiibeti meeneid.

Ürituse info: http://www.tibet.ee/munamagi/

Rahvusvaheline projekt http://www.sadsmokymountains.net/

Kontakt: Laur Järv (Eesti-Tiibeti Kultuuriselts) - 53416324, laur.jarv@tibet.ee
Roy Strider (Tiibet vabaks!) - 5524138


Väike pildigalerii toimunust:

(GIF)
(GIF)
(GIF)
(GIF)
(GIF)
(GIF)
(GIF)
(GIF)
(GIF)

1

2008-05-14